Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie

Procedury COVID-19

Załącznik nr1 do Zarządzenia nr 3/2021/2022r. z dnia14.09.2021r..dyrektora Szkoły Podstawowej im. F. Żwirki  i S. Wigury w Maliszewie

 

PROCEDURA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY

W CZASIE EPIDEMII COVID-19

w Szkole Podstawowej  im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie

 

PODSTAWA PRAWNA:

1.Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;

2.Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284 i 322);

3.Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z 02.03.2020r ( Dz. U. 2020 poz. 374);

4.Art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j.Dz.U. z2020 r. poz.910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);

5.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach na podstawie art. 95a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.z 2020 r. poz.1327)

6.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z2020r. poz. 910)

7.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z2020r. poz. 910)

8.Na podstawie wytycznych GIS, MZ, MEN dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujących od 1 września 2021 r.

CEL PROCEDURY:

Procedury mają na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz uczniów, ich rodziców i prawnych opiekunów. Zapobieganie rozprzestrzenieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2) w szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, personelu szkoły w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.

ZAKRES PROCEDURY:

Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad uczniami oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARS-CoV-2) na terenie szkoły.

SPOSÓB PREZENTACJI  PROCEDURY:

1.Umieszczenie dokumentu na stronie internetowej szkoły.

2. Zobowiązanie pracowników szkoły do zapoznania się z treścią niniejszej procedury.

TRYB DOKONYWANIA ZMIAN W PROCEDURZE:

1.Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać dyrektor szkoły z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej.

2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

Od 14 września 2021 w Szkole Podstawowej w Maliszewie będą obowiązywać następujące procedury dotyczące bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli związane z zagrożeniem COVID -19

Procedura organizacji pracy Szkoły

Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów

Procedura komunikacji z rodzicami uczniów

Procedura postępowania w przypadku zakażenia  koronawirusem u ucznia

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia zagrożeniem zakażenia  koronawirusem u pracownika

Organizacja pracy kuchni i żywienia

Dezynfekcja miejsc spożywania posiłków na czas epidemii Covid-19

Procedura wydawania posiłków

Procedura dezynfekcji zabawek i pomocy dydaktycznych

Procedura przestrzegania zasad ochrony w pracowni informatycznej

Procedury przestrzegania zasad ochrony w czasie zajęć rewalidacyjnych i specjalistycznych

Procedury postępowania z odpadami dla osób stosujących środki zapobiegawcze w celu minimalizacji zarażenia

Organizacja pracy pracowników administracji i obsługi

 

 

 ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY

 

1. Szkoła pracuje w godzinach: od 7.00 do 14.50 – zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, świetlica w ramach potrzeb.

2. Poszczególne zespoły klasowe pracują zgodnie z podziałem godzin i w wyznaczonych stałych salach w godzinach: 7.00 – 14.50.

3. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

4.W miarę możliwości organizacyjnych do zespołów klasowych i świetlicowych przyporządkowani będą ci sami nauczyciele/pomoce nauczyciela.

5. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.

6. W miarę potrzeb powierzchnia ogrodu zostanie podzielona na strefy zabaw dla każdego zespołu klasowego.

 7. Uczniowie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu przy zachowaniu maksymalnej odległości wynikającej z przepisów GIS w przylegającym ogrodzie szkolnym.

8. Sprzęt w ogrodzie szkolnym powinien być codziennie czyszczony z użyciem detergentów lub dezynfekowany przed wejściem uczniów.

 9.Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

10. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.

11. W przypadku zmianowości zespołów klasowych i korzystania z tych samych urządzeń, czyszczenie powinno odbyć się przed korzystaniem przez kolejny zespół klasowy.

12. Jeśli nie będzie możliwości dezynfekcji/wyczyszczenia urządzeń na placu zabaw oraz na boisku szkolnym Dyrektor Szkoły zarządzi wyłączenie z użytku placu zabaw i boiska.

13. Obowiązuje zakaz przynoszenia przez uczniów różnych przedmiotów lub zabawek z domu oraz zabieranie przedmiotów i zabawek ze szkoły. Każdy uczeń korzysta wyłącznie ze swoich przyborów szkolnych, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, a po zajęciach przechowywane są w indywidualnej szafce ucznia. Dopuszcza się przynoszenie przedmiotów dających poczucie bezpieczeństwa lub pozwalających na rozładowanie napięcia.

14. Pomieszczenia szkoły będą utrzymywane w czystości zgodnie z wytycznymi GIS z użyciem certyfikowanych detergentów lub środków dezynfekujących zgodnie z zaleceniami producenta.

15. Po dezynfekcji przestrzegany będzie czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

16.Dezynfekowanie pomieszczeń i sprzętów będzie się odbywało w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem zajęć lub po ich zakończeniu.

17. Prowadzony będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji po-wierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników, dezynfekcji toalet. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

18.Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.

19.Opiekunowie odprowadzający dzieci do klasy „0” i oddziału przedszkolnego w okresie adaptacyjnym ( dwa tygodnie września) mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:

a)       1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b)       dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c)       dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d)       opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.

Pozostali rodzice nie wchodzą na teren szkoły.

20.Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.

21.Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.

22.Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

23.W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, należy:

  • Zachować  odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów,
  • przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekować powierzchnię dotykową  biurka nauczyciela,
  • w miarę możliwości ograniczyć  przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
  • w miarę potrzeby zapewnić  nauczycielowi maseczki, rękawiczki  jednorazowe  lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.

24.Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

25.Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

26..Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

27.Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.

28.Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

29.Należy organizować wyjścia w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.

30.Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

31.Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.

32.Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).

33. Biblioteka szkolna pracuje w określonych godzinach , uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

 

PROCEDURA  PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA UCZNIÓW

 

1.Do przyprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły uprawniony jest wyłącznie rodzic/ opiekun prawny dziecka lub osoba upoważniona na piśmie zgodnie z procedurą RODO. 

2.Do szkoły rodzic przyprowadza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.

3.Uczniowie klas IV – VIII przychodzą do szkoły zdrowi.

4.Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysłać dziecka, u którego w rodzinie jeden z domowników przebywa na kwarantannie.

5.Rodzic przyprowadzający dziecko do placówki zachowuje minimalny dystans społeczny dwóch metrów.

6.Rodzic przyprowadzający lub odbierający dziecko ze szkoły może wchodzić na teren placówki jedynie do miejsca wyznaczonego z zachowaniem zasady - jeden rodzic z dzieckiem i w odstępie 2 metrów od kolejnego rodzica z dzieckiem. Rodzic musi posiadać maseczkę zakrywającą usta i nos.

7.Rodzic przy wejściu do szkoły jest zobowiązany skorzystać z płynu dezynfekującego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym przy wejściu głównym do placówki.

8.Dziecko do szkoły nie przynosi żadnych zabawek i innych przedmiotów wykonanych z materiałów pluszowych lub tkanin.

9.Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.

10.Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.

11. Uczniowie samodzielnie rozbierają się w szatni. Dzieciom młodszym pomaga pracownik. Zgodnie z zaleceniami GIS przebywanie osób trzecich                                  w pomieszczeniach placówki zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.

12. Rodzic /prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.

13.W sytuacji, gdy pracownik odbierający dziecko przyprowadzone do placówki przez rodzica zauważy, że ma ono objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną, może podjąć decyzję o nie przyjęciu dziecka do szkoły na zajęcia.

14.Uczniowie dojeżdżający do szkoły, przed wejściem do autobusu zasłaniają nos i usta maską ochronną, którą zdejmują po wejściu do Sali lekcyjnej. Wchodząc do szkoły każdy uczeń ma obowiązek zdezynfekować ręce!

 

PROCEDURA KOMUNIKACJI Z RODZICAMI UCZNIÓW

 

1.Rodzice w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły, w związku zapobieganiem  COVID-19, kontaktują się z nauczycielem telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio po wcześniejszym umówieniu się na rozmowę. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zachować dystans społeczny wynoszący min. 1,5 metra.

2.W szczególnych sytuacjach, rodzic ma prawo kontaktu z nauczycielem za jego zgodą i wiedzą na terenie szkoły, z zachowaniem zasad opisanych w pkt.1.

3.Przed wejściem na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun dezynfekuje ręce płynem dezynfekcyjnym w dozowniku znajdującym się obok portierni szkoły.

4.W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących ucznia lub funkcjonowania szkoły, rodzic może  kontaktować  się z nauczycielem przez e-dziennik Librus (informacje na temat kontaktów poprzez e-dziennik, otrzymają rodzice na pierwszych spotkaniach z wychowawcami) lub pocztę służbową.

5.W sytuacjach pilnych rodzic może kontaktować się telefonicznie  z dyrektorem szkoły pod numerem tel. 54 2881325 .

6.Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły na zajęcia opiekuńczo – wychowawcze organizowane przez nauczycieli świetlicy szkolnej, kontaktują się w sprawach pilnych z nauczycielem  świetlicy pod numerem telefonu 54 289 92 29.

7.Możliwy jest kontakt w sytuacjach koniecznych z sekretariatem szkoły: tel. 54 288 13 25. Kontakt ze szkołą może odbywać się w godzinach pracy .

 

POSTĘPOWANIE   W  PRZYPADKU  ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM U UCZNIA

 

1.Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

1.Nauczyciel, który zaobserwował u ucznia jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie zakłada maseczkę jednorazową i rękawiczki jednorazowe.

2.Nauczyciel przekazuje uczniowi instrukcje, że ma przebywać w wyznaczonym miejscu, założyć maskę jednorazową, zdezynfekować ręce, nałożyć jednorazowe rękawiczki.

3.Nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która   zajmie się uczniem do przyjazdu rodziców.

4.Dyrektor powiadamia rodziców, nakazuje niezwłocznie odebrać dziecko

ze szkoły, zaleca kontakt z lekarzem i Stacją SANEPID.

5.Nauczyciel przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.

6.Nauczyciel otwiera okno.

7.Nauczyciel przekazuje dziecko wyznaczonej osobie (podaje imię, nazwisko, obserwowane objawy).

8.Dziecko prowadzone jest do izolatorium, gdzie wraz z osobą dorosłą wyznaczoną przez dyrektora czeka na rodziców.

9.Nauczyciel dokładnie myje ręce, instruuje dzieci, aby umyły ręce.

10.Uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę, która jest dezynfekowana     i dokładnie wietrzona.

11.Dziecko z objawami (kaszel, duszność, gorączka) przekazywane jest rodzicom zgodnie z procedurą odbioru dzieci ze szkoły.

12.Do szkoły nie są przyjmowani uczniowie, którzy wykazują objawy w momencie przyjścia, jak również te, które podlegają jednemu z kryteriów epidemiologicznych.

13.Rodzic ma obowiązek poinformować niezwłocznie Dyrektora placówki

o potwierdzonym zakażeniu wirusem Covid-19.

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE STWIERDZENIA ZAGROŻENIA ZARAŻENIA WIRUSEM COVID-19 U PRACOWNIKA

 

1.Pracownik, który zaobserwował u siebie jeden z objawów (gorączka, kaszel, duszność) niezwłocznie nakłada maskę  jednorazową i rękawiczki jednorazowe.

2.Pracownik pozostaje w jednym, wyznaczonym miejscu, nie zbliża się do innych osób.

3.Pracownik kontaktuje się z dyrektorem, który niezwłocznie wyznacza osobę, która przejmie obowiązki pracownika.

4.Jeśli pracownik przebywał w sali z dziećmi to podaje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się, założyły maski jednorazowe, zdezynfekowały ręce.

5.Otwiera okno.

6.Osoba wyznaczona przez dyrektora przejmuje obowiązki pracownika z objawami (kaszel, duszność, gorączka).

7.Jeśli pracownik z objawami przebywał w sali z dziećmi to dzieci wraz z osobą wyznaczoną przez dyrektora myją dokładnie ręce dezynfekują, opuszczają salę, która jest dezynfekowana i dokładnie wietrzona.

8.Pracownik z objawami powinien niezwłocznie opuścić teren placówki z zaleceniem kontaktu z lekarzem i Stacją SANEPID.

9.Pracownik z objawami klinicznymi lub który podlega jednemu z kryteriów epidemiologicznych nie powinien rozpoczynać pracy.

 

ORGANIZACJA  PRACY  KUCHNI  I  ŻYWIENIA 

 

1.Przed przystąpieniem do wydawania obiadów dla uczniów, pracownik szkoły, przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji środkiem zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk. Następnie stosuje środki ochrony osobiste jw postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki/przyłbicy zgodnie z instrukcją zakładania i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych.

2.Uczniowie spożywają posiłek w stołówce szkolnej, przy stołach z zachowaniem dystansu społecznego.

3.Uczniowie siedzą po przeciwnych stronach stołu.

4.Pracownik szkoły/kuchni podaje uczniom obiad  i sztućce.

5.Uczeń po odbiorze obiadu siada na wyznaczone miejsce przy stole.

6. Po zakończeniu jedzenia, uczeń oddaje talerz i sztućce.

7. Po spożyciu posiłku przez uczniów, pracownik obsługi szkoły myje i dezynfekuje stoły i krzesła oraz miejsce wydawania posiłków przed wydaniem obiadu kolejnej grupie uczniów.

8.Po wykonaniu czynności, pracownik zdejmuje jednorazowe środki ochrony osobistej zgodnie z obowiązująca z instrukcją zakładania i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych i przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk.

9.Uczniowie spożywają obiad zgodnie z ustalonym harmonogramem wydawania posiłków, pod opieka pracownika szkoły /kuchni .

 

DEZYNFEKCJA MIEJSC SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA CZAS EPIDEMII COVID-1

 

1.Po każdym posiłku miejsce jego spożywania jest dezynfekowane środkiem dezynfekcyjnym przez pracownika obsługi wskazanego przez dyrektora zgodnie z instrukcją. Dotyczy to w szczególności blatów stołów, miejsca wydawania posiłku i krzesełek.

2.Pracownik dokonujący dezynfekcji jest zobowiązany do korzystania ze środków ochrony osobistej w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki.

3.Przed i po zastosowaniu środków ochrony osobistej osoba dokonująca dezynfekcji jest zobowiązana przejść procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji odpowiednim środkiem.

4.Zużyte i zdjęte środki ochrony osobistej (maseczki i rękawiczki) oraz ściereczki jednorazowe pracownik wrzuca do przeznaczonego pojemnika zamykanego znajdującego się w pomieszczeniu wyznaczonym.

                                                                     

PROCEDURA WYDAWANIA POSIŁKÓW

 

1.Nauczyciel / wychowawca klas 0 – III / wychowawca świetlicy, przed posiłkiem myje z dziećmi ręce w klasie/ łazience przy użyciu mydła antybakteryjnego zgodnie z instrukcją mycia rąk. Uczniowie kl. IV-VIII myją ręce w łazienkach a przed wejściem na stołówkę dokładnie je dezynfekują preparatem dezynfekującym. Dezynfekcji rąk u dzieci dokonuje pracownik szkoły.

2.Przed rozpoczęciem wydawania i spożywania posiłku w stołówce szkolnej, pracownik techniczny dezynfekuje stoły i krzesła i miejsce wydawania posiłku.

3.W wyznaczonej dla grupy godzinie, pracownik szkoły wyposażony w środki bezpieczeństwa wydaje uczniom obiad.

3.Po wyjściu ze stołówki, dzieci idą do łazienki w celu dokonania przez nie czynności higienicznych zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk.

4.Pracownik obsługi myje i dezynfekuje miejsca spożywania posiłków przez dzieci zgodnie z instrukcją w procedurze.

 

PROCEDURA DEZYNFEKCJI ZABAWEK I POMOCY DYDAKTYCZNYCH

 

Dezynfekcja zabawek stanowi podstawową formę przeciwdziałania temu zjawisku oraz zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników.   W przypadku szkół i przedszkoli dezynfekowanie zabawek oznacza przede wszystkim niszczenie wirusów, bakterii, grzybów.  W czasie otwarcia szkoły w dobie epidemii COVID – 19 zarządza się podwójny zakres dezynfekcji: w czasie wyjścia dzieci z sali oraz po każdym dniu zabawy dziecka zabawkami przez niego użytymi.

  • Zabawki plastikowe, metalowe, drewniane

Najłatwiejszą w utrzymaniu czystości grupą zabawek są te wykonane z plastiku, metalu lub drewna, w szczególności, jeżeli są to przedmioty dużych rozmiarów. Należy czyścić je za pomocą ciepłej wody z mydłem

  • Zabawki materiałowe:

W czasie epidemii COVID wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe zostają usunięte i schowane w zabezpieczonych workach – niemożliwe do użycia ze względu na brak możliwości skutecznej dezynfekcji

  • Zabawki i instrumenty muzyczne :(flet, trąbka, gwizdek).

W czasie epidemii COVID 19 nie używa się instrumentów z ustnikami – są usunięte.

W czasie epidemii COVID 19 nie używa się książek, puzzli, kredek i materiałów plastycznych do ogólnego użycia. Dopuszcza się używanie kredek indywidualnych trzymanych w indywidualnych szafkach lub pudełkach.

  • Nowe zabawki

Każda nowa zabawka przed udostępnieniem dzieciom musi zostać zdezynfekowana. Mycie na ogół można ograniczyć do przetarcia ściereczką nasączoną wodą z mydłem, do dezynfekcji zaś wystarczy przetarcie chusteczką z preparatem dezynfekującym.

 

PROCEDURA PRZESTRZEGANIA ZASAD OCHRONY W PRACOWNI INFORMATYCZNEJ, TECHNIKI I INNYCH

 

1.Uczniowie bezpośrednio po wejściu do sali /pracowni dezynfekują ręce.

2.Uczniowie zajmują swoje miejsce do nauki, nie chodzą po sali bez koniecznej potrzeby.

3.Po zakończonych zajęciach  nauczyciel wietrzy salę.

4.Na koniec dnia pracownik szkoły dezynfekuje salę /pracownię informatyczną:  sprzęt komputerowy, blaty biurek i krzesła.

 

PROCEDURA PRZESTRZEGANIA ZASAD OCHRONY W CZASIE ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH I SPECJALISTYCZNYCH

 

1.Uczniowie bezpośrednio po wejściu do sali /pracowni dezynfekują ręce.

2.Uczniowie zajmują swoje miejsce przeznaczone do prowadzenia zajęć, nie chodzą po sali bez koniecznej potrzeby.

3.Po zakończonych zajęciach, nauczyciel przeprowadza dezynfekcję pomocy wykorzystywanych na zajęciach i wietrzy salę.

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI DLA OSÓB STOSUJĄCYCH ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE W MIEJSCU PRACY W CELU MINIMALIZACJI RYZYKA ZARAŻENIA I ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ KORONAWIRUSA

 

Zgodnie z Wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii):

1.Odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane).Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

 

ORGANIZACJA  PRACY  PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI  I OBSŁUGI

 

1. Pracownicy obsługi zobowiązani są do przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zachowywać dystans społeczny.

2. Pracownik, oddelegowany do przyjmowania i wydawania uczniów zobowiązany jest do:

a) stosowania środków ochrony osobistej /maseczka ochronna, rękawiczki/;

b) przestrzegania ilości osób znajdujących się w wyznaczonym miejscu odbioru uczniów (1 osoba dorosła i dziecko lub rodzeństwo);

c) dokonania pomiaru temperatury dzieciom przy pomocy termometru bezdotykowego;

d) nieprzyjmowanie dzieci z objawami choroby (kaszel, katar, podwyższona temperatura – od 38°C);

e) pomoc w rozbieraniu się i ubieraniu dziecku w szatni;

f) przekazania dziecka bezpośrednio do nauczyciela danego zespołu klasowego.

3.Do obowiązków pomocy nauczyciela należy w szczególności:

1) regularne mycie rąk wodą z mydłem;

2) pomoc nauczycielowi szczególnie w czasie wykonywania przez uczniów czynności higienicznych, organizacji zajęć oraz wyjść do ogrodu;

3) stosowanie odzieży ochronnej, maseczek, przyłbic, ewentualnie fartucha jednorazowego;

3) wietrzenie sal w cyklach ustalonych z nauczycielem prowadzącym dany zespół klasowy co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy a w razie potrzeby także w czasie zajęć;

4) ograniczenie kontaktów z innymi pracownikami szkoły;

5) dezynfekowanie pomocy dydaktycznych, zabawek, mebli, podłóg, klamek, blatów, poręczy, włączników przed rozpoczęciem zajęć klasowych lub po zakończeniu zajęć danego zespołu klasowego;

6) utrzymanie w czystości i dezynfekowanie w dodatkowo przydzielonej powierzchni wg ustalonego harmonogramu w szczególności: blatów, podłóg, urządzeń sportowych, włączników, klamek, poręczy;

7) zgłaszanie złego samopoczucia oraz kontaktu z osobami podlegającymi kwarantannie, bądź izolacji oraz z osobami u których stwierdzono COVID-19;

8) systematyczne prowadzenie monitoringu wykonywanych czynności.

 

UCZESTNICY POSTĘPOWANIA – ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI:

Dyrektor:

1. Powiadamia telefonicznie rodziców ucznia, u którego występuje podejrzenie zachorowania.

2. Powiadamia odpowiednie organy o podejrzeniu lub zachorowaniu.

Rodzice (opiekunowie prawni):

1. Zapoznają się z procedurą bezpieczeństwa .

2. Stosują się do zasad zawartych w procedurze bezpieczeństwa.

3. Podejmują wszelkie decyzje związane z leczeniem dziecka.

4. Aktualizują numery telefonów, dzięki którym szkoła może się z nimi skontaktować.

5. Nie przyprowadzają/ przysyłają do szkoły dzieci chorych, przeziębionych, z katarem, kaszlem.

6. Niezwłocznie informują dyrektora/ wicedyrektora o kontakcie z osobami chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na koronawirusa bądź o przebywaniu w miejscach występowania wirusa(SARS- CoV-2).

 Nauczyciele:

1. Informują dyrektora/ wicedyrektora oraz rodziców dziecka o podejrzeniu zachorowania.

2. Zobowiązani są do przeprowadzenia zajęć dotyczących choroby i jej zapobiegania.

3. Zobowiązani są do przestrzegania zaostrzonego reżimu sanitarnego i dopilnowania w tym zakresie uczniów.

4. Niezwłocznie informują dyrektora/wicedyrektora o kontakcie z osobami chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na koronawirusa bądź o przebywaniu w miejscach występowania wirusa (SARS - CoV-2)

Personel obsługowy:

1. Przestrzega narzuconego reżimu sanitarnego.

2. Niezwłocznie informuje dyrektora/wicedyrektora o kontakcie z podejrzanymi

o zachorowanie na koronawirusa bądź o przebywaniu w miejscach występowania wirusa (SARS-CoV-2).

 

Niniejsze procedury obwiązują od 14.09.2021r.

Zegar

Imieniny